Sprawozdanie z Konferencji

Current Western Himalayan Research

Będlewo, 2-6 maja 2017 roku

 

         W dniach od 2 do 6 maja b.r. miała miejsce kolejna konferencja himalajska. Tegoroczne spotkanie nosiło tytuł: 18th Conference of the International Association for Ladakh Studies (IALS): Current Western Himalayan Research. która odbyło się w Centrum Konferencyjnym IM PAN w Będlewie k/Poznania. Organizatorami byli: Komitet Nauk Etnologicznych PAN, Institute of Asian and African Studies-Humboldt University w Berlinie oraz Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu.

         Konferencje IALS odbywają się w Europie co cztery lata i są one każdorazowo największym wydarzeniem naukowym dla badaczy z całego świata zajmujących się wysokogórskimi częściami Indii, Pakistanu, Tybetu, Nepalu i Butanu. Są to spotkania prawdziwie multidyscyplinarne, bowiem gromadzą antropologów kulturowych, historyków, historyków sztuki, lingwistów, religioznawców, muzeologów, archeologów, biologów, filmowców, działaczy rozmaitych organizacji rządowych i pozarządowych oraz entuzjastów obszarów wysokogórskich.

         18. konferencja IALS po raz pierwszy w historii tego stowarzyszenia odbyła się w Polsce. Podczas tegorocznego spotkania było obecnych 60 naukowców z Indii, Sri Lanki, Pakistanu, Chin, Singapuru, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Austrii, Niemiec i Polski, w tym światowej klasy specjaliści tybetolodzy, buddolodzy, lingwiści, antropolodzy fizyczni i kulturowi, historycy sztuki oraz przedstawiciele nauk biologicznych, Powierzenie organizacji tej największej imprezy naukowej właśnie Polsce jest wielkim wyróżnieniem i wyrazem docenienia dotychczasowych będlewskich spotkań o tematyce himalajskiej przez społeczność międzynarodową. W załączeniu program konferencji.

        Było to czwarte spotkanie badaczy Himalajów w Będlewie. Poprzednie odbyły się w latach 2011, 2015 i 2016. Każdorazowo współorganizatorem była Komisja do Badania Wschodu KNE PAN.

        Spotkanie w 2017 roku można uznać za sukces. Wygłoszono około 50 referatów. Konferencji towarzyszyła wystawa fotograficzna Marty Normington A Year in Zanskar.

Publikacja: Planowane jest wydanie trzech woluminów tematycznych, których trzon będą stanowiły teksty wygłoszone w Będlewie.

Finasowanie: Konferencja prawie samofinansująca się. KNE PAN opłacił koszty transportu uczestników w kwocie 1.400 zł (na trasie: Poznań-Będlewo-Poznań); KEiAK UMK i władze Wydziału Nauk Historycznych UMK sfinansowały materiały i gadżety konferencyjne, których koszt wyniósł 4.400 zł.

dr Rafał Beszterda

Sekretarz Komisji do Badania Wschodu KNE PAN

Program ...